Recenzja książki pt. "Algorytmy. Kiedy mniej myśleć"

Od kiedy tylko sięgam pamięcią zawsze podchodziłam z dużym dystansem do książek przepełnionych “fantastycznymi i niezawodnymi radami” na jakże szczęśliwe życie - i to u boku przystojnego, umięśnionego mężczyzny, księcia na białym rumaku i jednocześnie rycerza bez zmazy i skazy. Dlaczego to piszę? Ponieważ przyznam się szczerze, że takie też miałam pierwotne wyobrażenie o książce Tom'a Griffiths’a i Brian’a Christian’a  pt. "Algorytmy. Kiedy mniej myśleć". 

Co więcej, kiedy dowiedziałam się, że jeden z autorów studiował informatykę i psychologię (Brian), a drugi wykłada na katedrze psychologii w Berkeley (Tom) obawiałam się, że podczas czytania zanudzę się na śmierć, no bo przecież czego można by się spodziewać po takiej “wybuchowej” mieszance? 

Jakież było moje zdziwienie, gdy po pochłonięciu kilku początkowych stron stwierdziłam, że takich lektur właśnie nam wszystkim potrzeba! Zastanawiacie się zapewne skąd takie stwierdzenie. Odpowiedź jest bardzo prosta. Okazuje się, że twierdzenia matematyczne, zagadnienia logiczne i algorytmy sieciowe, które niektórzy z nas znają ze studiów, mają zastosowanie w życiu codziennym i to w najmniej spodziewanych jego aspektach. Niby nic odkrywczego, ale jeżeli ktoś potrafi odnieść tą całą naukową “paplaninę” do jazdy samochodem, układania skarpetek czy też gry w pokera to jak dla mnie powinien dostać nagrodę Nobla za zasługi dla ludzkości.  

Jeżeli dodamy do tego fakt, że książka napisana jest z dużą dozą humoru, lekkim i zrozumiałym językiem (tak by mniej ścisłe umysły zrozumiały wzmianki naukowe) oraz z historyczną otoczką to mamy przepis na wyjątkową lekturę dostarczającą Czytelnikowi masę ciekawostek z pogranicza wielu dziedzin naukowych, a sprowadzonych do takich przyziemnych czynności jak szukanie miejsca parkingowego. Dzięki dokładnym analizom oraz wielogodzinnym rozmowom z wybitnymi przedstawicielami świata nauki, przeprowadzonymi przed wydaniem książki, lektura nabiera autentyczności, a liczne i obszerne przypisy (szczególnie ich zbiór znajdujący się na końcu książki i zawierający wyjaśnienia wzorów matematycznych, itp) pozwalają dokładniej zrozumieć poruszane tematy bez konieczności wertowania Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie "ale o co chodzi?".

Z książki dowiadujemy się m.in. dlaczego porządek nie jest zawsze wskazany (Ha! Słyszałaś Mamo?), jakie są optymalne metody sortowania skarpetek, jaki jest najlepszy moment na ślub i kiedy powinniśmy zaprzestać poszukiwać idealnego partnera / partnerki. Z poważniejszych zagadnień autorzy zdradzają nam, kto przed ludźmi poznał algorytm kontroli pakietów, dlaczego należy zdegradować o 1 stopień w hierarchii wszystkich urzędników państwowych i jak to się ma do sieci informatycznych / algorytmów sieciowych. Jakby tego było mało, poruszane są również tematy z pogranicza psychologii. Autorzy na podstawie teorii gier tłumaczą, dlaczego racjonalność jednostki bywa lepsza od racjonalności grupy, zastanawiają się czy miłość można porównać do przestępczości zorganizowanej, a małżeństwo do dylematu więźnia. Co ciekawe, wszystkie opisane w książce “problemy Kowalskiego” zestawiane są z możliwymi rozwiązaniami wypracowanymi przez naukowców i bazującymi na zagadnieniach matematyczno-informatycznych.

Mimo, iż książka nie posiada fabuły i tym samym wartkiej akcji (przez co ciężko ją pochłonąć w jeden wieczór) ani też nie zdradza przepisu na idealne życie, to stanowi wyjątkową lekturę. Wg mnie “Algorytmy. Kiedy mniej myśleć” powinny zostać wpisane na listę pozycji obowiązkowych na wszystkich kierunkach ścisłych, zarówno dla studentów pytających "po co nam ta wiedza", jak również dla wykładowców - by ich wykłady nie działały niczym środek nasenny na słuchaczy. Autorzy udowadniają, że z pozoru nudne zagadnienia naukowe oraz ich ewentualne rozwiązania bądź uproszczenia mogą zostać przedstawione w zrozumiały i przystępny sposób. Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto przeczytać książkę, powiem krótko - WARTO.


Metryczka książki:

Tytuł
Algorytmy. Kiedy mniej myśleć
Tytuł oryginalnyAlgorithms to Live By
AutorChristian Brian, Griffiths Tom
TłumaczenieDariusz Rossowski
WydawnictwoFeeria Science
KategoriaNauka i nowe technologie
Rok wydania2018
Okładkamiękka
Ilość stron472